0

تولید یعنی چه؟ و انواع آن

تولید یعنی چه؟ و انواع آن

تولید روش تبدیل مواد خام یا نهاده‌ها به کالاها یا محصولات نهایی در یک فرایند تولید است. به عبارت دیگر به معنای ایجاد چیزی از ورودی‌های اساسی است. در این مقاله قصد داریم شما را با تولید و انواع آن آشنا کنیم:

تولید چیست

تولید فرایند ساخت یا ساخت کالاها و محصولات از مواد خام یا اجزاء است. به عبارت دیگر، تولید ورودی‌ها را می‌گیرد و از آنها برای ایجاد خروجی مناسب و مصرف استفاده می‌کند، کالا یا محصولی که برای کاربر نهایی یا مشتری ارزش دارد.
خوب، پس ما می‌دانیم که تولید فرایند تولید محصولات از مواد خام است، اما تولید ارزش اقتصادی نیز دارد؛ زیرا خروجی ایجاد می‌کند که دارای ارزش است و خواسته‌ها و نیازهای انسان را برآورده می‌کند.
به زبان ساده، تولید، محصولاتی را ایجاد می‌کند که انسان‌ها می‌خواهند و مایل‌اند برای آن پول بپردازند. که اقتصاد را تقویت می‌کند و به تولیدکنندگان اجازه می‌دهد تا به تولید محصولات بیشتر و بیشتر ادامه دهند.

انواع تولید

4 نوع مختلف تولید وجود دارد که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. اینکه کدام نوع تولید باید توسط شرکت استفاده شود به نوع محصول تولیدی، تقاضای محصول و همچنین تامین مواد اولیه بستگی دارد. با در نظر گرفتن این عوامل، در زیر 4 نوع تولید آورده شده است.

شغل

این نوع تولید معمولاً زمانی مشاهده می‌شود که شما یک واحد از یک محصول را تولید می‌کنید. یک مثال معمولی از آن لباس‌های دوخته شده است که فقط برای شما درست می‌شود یا کیکی که درست همان‌طور که شما می‌خواهید درست می‌شود.
این یکی از رایج‌ترین انواع محصولات مورد استفاده است زیرا معمولاً توسط مشاغل کوچک مانند رستوران‌ها، ارائه‌دهندگان محصولات فردی یا ارائه‌دهندگان خدمات فردی استفاده می‌شود. ویژگی‌های تولید شغلی به صورت زیر است:

خیلی به مهارت بستگی دارد

وابستگی بیشتر به کار دستی است تا کار مکانیکی

خدمات مشتری و مدیریت مشتری نقش مهمی ایفا می‌کند

دسته‌ای

این یکی از انواع تولیدی است که بیشتر در محصولات بادوام مصرفی یا سایر صنایعی از این قبیل که در آن محصولات متنوع با تقاضای متغیر وجود دارد، استفاده می‌شود. تولید دسته‌ای به صورت دسته‌ای انجام می‌شود. سازنده قبلاً تعداد واحدهای مورد نیاز خود را به یک تولیدکننده می‌داند و آنها در یک دسته تولید می‌شوند.
بنابراین، اگر تولیدکننده‌ای کمبود محصول X داشته باشد و در یک ماه 100 دستگاه از این محصول مصرف شود، تولیدکننده می‌تواند برای تولید دسته‌ای 100 واحد محصول X سفارش دهد.

ال جی انواع مختلفی از محصولات لوازم خانگی را در کارنامه خود دارد. باید تمام این انواع مختلف از یک نوع محصول را تولید کند. 10 تا 20 نوع آسیاب میکسر به تنهایی در سبد محصولات لوازم خانگی ال جی وجود دارد. بنابراین، شرکتی مانند ال جی این گونه‌ها را از طریق تولید دسته‌ای تولید می‌کند.

ابتدا یک نوع میکسر به طور کامل ساخته می‌شود و سپس نوع دوم ساخته می‌شود. آنها بر اساس تقاضا تولید می‌شوند. بسته به تقاضا، تولید دسته‌ای می‌تواند تعداد واحدهای مورد نیاز را در یک دسته تولید کند.
دسته‌ها ممکن است به اندازه 10 واحد یا به اندازه 1 لک واحد از همان محصولات باشند. با این حال، تا زمانی که مقدار مشخصی از محصول وجود داشته باشد که باید قبل از رفتن به مورد بعدی در لیست تولید شود، به عنوان تولید دسته‌ای شناخته می‌شود. ویژگی‌های تولید دسته‌ای در زیر آمده است:

تولید به‌صورت دسته‌ای انجام می‌شود

تعداد کل واحدهای مورد نیاز قبل از شروع تولید دسته‌ای تعیین می‌شود

هنگامی که تولید دسته‌ای شروع می‌شود، توقف آن در نیمه راه ممکن است هزینه زیادی برای شرکت داشته باشد.

تقاضا نقش عمده‌ای در تولید دسته‌ای ایفا می‌کند. مثال – فصلی بودن محصولات.

تولید انبوه یا تولید جریان

تولید یعنی چه؟ و انواع آن

یکی از بهترین نمونه‌های تولید انبوه، فرآیند تولیدی است که توسط فورد اتخاذ شده است. تولید انبوه به عنوان تولید جریان یا تولید خط مونتاژ نیز شناخته می‌شود. یکی از رایج‌ترین انواع تولید محصولات در صنعت خودرو و همچنین در صنایعی که نیاز به تولید مداوم دارند است.

خط مونتاژ یا کارخانه تولید انبوه معمولاً بر تخصص تمرکز دارد. چندین ایستگاه کاری نصب شده است و خط مونتاژ به نوبه خود از تمام ایستگاه‌های کاری عبور می‌کند. کار به صورت تخصصی انجام می‌شود و هر ایستگاه کاری وظیفه‌ای بر عهده دارد. در نتیجه، این ایستگاه‌های کاری بسیار کارآمد و تولیدی هستند که در نتیجه کل خط مونتاژ تولیدی و کارآمد می‌شود.

محصولاتی که با استفاده از تولید انبوه تولید می‌شوند، محصولات بسیار استانداردی هستند. در ساخت این محصولات از پیچیدگی بالایی استفاده شده است. اگر 1000 محصول با استفاده از تولید انبوه تولید شود، هر یک از آنها باید دقیقاً یکسان باشند. هیچ انحرافی در محصول تولید شده نباید وجود داشته باشد. ویژگی‌های تولید انبوه به صورت زیر است:

تولید انبوه عموماً برای تولید حجم عظیمی از محصول استفاده می‌شود

فقط در صورتی استفاده می‌شود که محصول استاندارد باشد

تقاضا نقش عمده‌ای در تولید انبوه بازی نمی‌کند. با این حال، ظرفیت تولید تعیین‌کننده موفقیت یک تولید انبوه است.

تولید انبوه نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه عظیمی دارد و تقاضای سرمایه در گردش نیز بسیار زیاد است.

تولید مداوم یا تولید فرایند

بین تولید انبوه و تولید مداوم سردرگمی زیادی وجود دارد. می‌توان آن را با یک عنصر متمایز کرد. میزان کار مکانیکی درگیر. در تولید انبوه، هم ماشین‌ها و هم انسان‌ها پشت سر هم کار می‌کنند. با این حال، در تولید مداوم، بیشتر کار توسط ماشین‌ها انجام می‌شود تا انسان.  ر تولید مداوم، تولید پیوسته و به طور شبانه‌روزی در تمام روزهای سال است.

یک نمونه خوب از تولید مداوم، گلاب‌گیری و انواع عرقیجات است. در تولید این محصولات، تولید 24 ساعت شبانه‌روز و 365 روز در سال ادامه دارد. این به این دلیل است که تولید زمان زیادی می‌برد و مهم است. در نتیجه، ورودی مداوم مواد خام مانند گل و گیاهان و آب و خروجی مداوم به شکل گلاب و عرقیجات است. ویژگی‌های تولید مداوم به صورت زیر آمده است:

بیشتر کار توسط ماشین‌ها انجام می‌شود تا انسان

کار ماهیتی مستمر دارد. پس از شروع تولید، نمی‌توان آن را متوقف کرد در غیر این صورت ضرر زیادی به همراه خواهد داشت.

یک محیط بسیار کنترل شده برای تولید مداوم مورد نیاز است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *