0

معرفی شغل مهندس مواد (متالورژی) و درآمد آن

معرفی شغل مهندس مواد (متالورژی) و درآمد آن

برای ایجاد محصولات نوآورانه، بسیاری از صنایع مواد جدیدی را با قابلیت‌ها و کیفیت‌های منحصر به فرد توسعه می‌دهند. مهندسان مواد متخصصانی هستند که این مواد پیشرفته را ایجاد، آزمایش، اجرا و بهبود می‌بخشند.

اگر به یک مسیر شغلی که شامل آزمایش‌های علمی و توسعه محصول است علاقه‌مند هستید، یادگیری بیشتر در مورد الزامات و مسئولیت‌های یک موقعیت مهندس مواد می‌تواند به شما در توسعه مهارت‌های موفقیت کمک کند. در این مقاله به این سوال پاسخ می‌دهیم که مهندس مواد چیست؟ و اطلاعاتی در مورد الزامات، وظایف، حقوق و چشم انداز شغلی برای این نقش ارائه خواهیم داد.

مهندس مواد چیست؟

مهندس مواد یک مهندس حرفه‌ای است که موادی را برای بهبود کیفیت، هزینه‌های تولید یا عملکرد محصول ایجاد می‌کند. مهندسان مواد اغلب به طور هم‌زمان با توسعه‌دهندگان، محققین و مدیران در ارتباط هستند.

آن‌ها تیم‌هایی از دانشمندان و مهندسان دیگر را راهنمایی می‌کنند تا نمونه‌های اولیه ایجاد کنند، آنها را آزمایش و قبل از اینکه یک شرکت مواد جدید را در یک محصول برای کسب‌وکارها یا مصرف‌کنندگان دیگر اعمال کند، پیشرفت‌هایی را به دست آورند. مهندس مواد ممکن است با یک شرکت، آزمایشگاه تحقیقاتی یا مشتری مستقل کار کند.

مهندس مواد چه می‌کند؟

مهندسان مواد یا متالورژی محدودیت‌های محصولات یا فناوری‌ها را شناسایی می‌کنند و راه‌حل‌های مبتنی بر مواد را برای غلبه بر آنها ارائه می‌دهند. مهندسان مواد از دانش خود در شیمی، فیزیک، ریاضیات و علوم طبیعی برای ایجاد ایده‌هایی برای مواد جدید استفاده می‌کنند و سپس آزمایش‌هایی را برای تعیین سودمندی آنها انجام خواهند داد.

به عنوان مثال، یک مهندس مواد صنعتی ممکن است آلیاژهای مختلف را برای کشف ترکیبی فوق‌العاده قوی از فلزات برای استفاده در صنعت ساختمان آزمایش کند.

مهندسان مواد چگونه مواد را بهبود می‌بخشند؟

در اینجا برخی از کیفیت‌هایی که مهندسان مواد معمولاً به دنبال بهبود آنها در مواد تولیدی هستند آورده شده است:

دوام: مهندسان مواد موادی را ایجاد می‌کنند که می‌توانند تنش‌های بیشتری را بدون شکستن یا آسیب تحمل کنند. به عنوان مثال، آنها ممکن است صفحه‌نمایش‌های الکترونیکی را بهبود بخشند تا احتمال ترک خوردن آنها کمتر باشد.

آمادگی شرایط سخت: مهندسان مواد راه‌حل‌هایی را برای محصولاتی که نیاز به مقاومت در برابر آب‌وهوای شدید یا شرایط عملیاتی دارند پیدا می‌کنند. یک شرکت پوشاک ممکن است مهندسان مواد را استخدام کند تا موادی را برای کت طراحی کنند که مردم را در دمای زیر صفر گرم نگه دارد.

سهولت تولید: مهندسان مواد، موادی را تولید می‌کنند که ساخت آن آسان‌تر است و فرایندهای تولید را ساده می‌کند. برای مثال، افزایش محبوبیت جایگزین‌های گوشت به مهندسان مواد بستگی دارد که موادی را ایجاد کنند که شرکت‌ها بتوانند در مقیاس بزرگ تولید کنند.

هزینه تولید: مهندسان مواد موادی را ابداع می‌کنند که تولید آنها ارزان‌تر است و سودآوری شرکت را افزایش می‌دهد. یک مهندس مواد می‌تواند با جایگزین کردن یک پلاستیک گران‌قیمت با جایگزین ارزان‌تری که همان ویژگی‌ها را دارد، در هزینه تولیدکننده اسباب‌بازی صرفه‌جویی کند.

اثرات زیست محیطی: مهندسان مواد موادی را تولید می‌کنند که به منابع کمتری نیاز دارند، حاوی مواد سمی کمتری هستند یا به سرعت تجزیه می‌شوند. به عنوان مثال، مهندسان مواد به شرکت‌ها این امکان را داده‌اند که از مواد بازیافتی در مجموعه‌ای از محصولات مصرفی استفاده کنند که میزان زباله‌هایی را که به محل‌های دفن زباله می‌روند کاهش می‌دهد.

طیف وسیعی از قابلیت‌ها: گاهی اوقات، مهندسان مواد موادی را کشف می‌کنند که آنچه را که برای انسان ممکن است تغییر می‌دهد. به عنوان مثال، اکتشاف فضایی تا حد زیادی به اختراع مواد جدید متناسب با چالش‌های منحصر به فرد آن بستگی دارد.

الزامات شغلی برای مهندسان مواد

معرفی شغل مهندس مواد (متالورژی) و درآمد آن

در اینجا چندین الزام برای یک شغل به عنوان مهندس مواد وجود دارد:

تحصیلات

اگر به حرفه مهندسی مواد علاقه دارید، تا حد امکان دروس ریاضی و علوم دبیرستان را بگذرانید. در صورت امکان، می‌توانید مدرک مهندسی تخصصی مانند رشته مهندسی مواد یا عمران را دنبال کنید. مدرک کارشناسی ارشد نیز ممکن است استخدام شما را تقویت کند، اما معمولاً شرط لازم برای استخدام نیست.

الزامات آموزشی

ممکن است هیچ الزام آموزشی رسمی برای تبدیل شدن به یک مهندس مواد اولیه پیدا نکنید. با این حال، دنبال کردن آموزش حرفه‌ای ممکن است شانس شما را برای رسیدن به شغل ایده آل خود افزایش دهد.

مدرک و گواهینامه

برای تمرین، بسیاری از مهندسان می‌توانند مجوز حرفه‌ای را از حالت مورد نظر خود دریافت کنند. برخی از مهندسان نیز ممکن است در آزمون مهندسین حرفه‌ای شرکت کنند. برای کسب این عنوان، می‌توانید یک مدرک کالج چهار‌ساله را تکمیل کنید، زیر نظر یک مهندس حرفه‌ای خبره کار کنید و دو امتحان را پشت سر بگذارید.

مهارت‌های مهندس مواد

مهندسان مواد برای تصور و تکمیل پروژه‌ها بر ترکیبی از مهارت‌های علمی و مدیریتی تکیه می‌کنند. در زیر مهارت‌های حیاتی برای مهندسان مواد عبارت‌اند از:

 تحقیق: مهندسان مواد، محققین خبره‌ای هستند که می‌توانند به طور مؤثر اطلاعات را جمع‌آوری کنند، آزمایش‌ها را توسعه دهند، داده‌ها را جمع‌آوری کنند و به نتیجه‌گیری معناداری برسند.

تحلیلی: مهندسان مواد از مهارت‌های تحلیلی برای شناسایی خواص منحصر به فرد مواد، تفسیر یافته‌های تحقیق و درک دلایل شکست مواد استفاده می‌کنند.

حل مسئله: مهندسان مواد یک مسئله طراحی یا ساختاری را بررسی می‌کنند، راه‌حل‌های مبتنی بر مواد را طوفان فکری می‌کنند و آزمایش‌هایی را برای مقایسه ایده‌ها انجام می‌دهند. آنها از خلاقیت و سازگاری برای در نظر گرفتن امکانات مادی که قبلاً کشف نشده بودند استفاده می‌کنند.

ارتباطی: مهندسان مواد از مهارت‌های ارتباطی مانند گوش دادن فعال، ذهن باز و بیان کلامی واضح در تیم‌های خود هنگام انجام تحقیقات استفاده می‌کنند. آنها همچنین گزارش‌های واضح و قابل فهمی می‌نویسند که می‌تواند اهمیت یافته‌ها را برای همکاران غیرمهندسی توضیح دهد.

رهبری: مهندسان مواد اغلب تیم‌هایی متشکل از فناوران، مهندسان و دانشمندان را هنگام توسعه مواد هدایت می‌کنند. مهارت‌های رهبری آن‌ها را برای همکاری سازنده، ایجاد محیط‌های کاری محترمانه، بهبود عملکرد کارکنان و ارائه بازخورد سازنده توانمند می‌سازد.

درامد مهندس مواد

میانگین حقوق یک مهندس مواد در ایالات متحده 91775 دلار در سال است. پرداخت ممکن است بسته به موقعیت جغرافیایی، سابقه حرفه‌ای و تحصیلات متفاوت باشد. با افزایش گواهینامه و آموزش، ممکن است این فرصت را دریافت کنید که حقوق بیشتری دریافت کنید. با توجه به جایگاه شغلی، سابقه کاری، تجربه و محل کار میزان درآمد مهندس متالورژی بین 4 تا 12 میلیون تومان در ماه متغیر است.

چشم انداز شغلی مهندس مواد

با توجه به اداره آمار کار ایالات متحده، مهندسان مواد می‌توانند انتظار داشته باشند که اشتغال از سال 2020 تا 2030 رشد 8 درصدی داشته باشد. این میانگین برای همه مشاغل است. شما می‌توانید انتظار داشته باشید که حدود 1800 فرصت در سال برای موقعیت‌های مهندس مواد در طول دهه وجود داشته باشد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *