0

معرفی رشته جامعه شناسی و آینده شغلی آن

معرفی رشته جامعه شناسی و آینده شغلی آن

جامعه شناسی مطالعه علمی جامعه، روابط انسانی و تعاملات است. این یک زمینه متنوع است که شامل کار میدانی فشرده و تحقیقات نظری است. اگر شما یک دانشجوی جامعه شناسی و در جستجوی چشم‌انداز شغلی هستید، پس زمینه وسیعی از تحقیقات و فرصت‌های شغلی برای کشف دارید. بیایید نگاهی به ماهیت و دامنه جامعه شناسی، زمینه‌های مختلف آن به همراه چشم‌انداز شغلی که ارائه می‌دهد بیندازیم.

جامعه شناسی چیست؟

با تمرکز بر مطالعه روابط انسانی و جامعه، جامعه شناسی به عنوان یک رشته به بررسی ساختار عملیاتی جامعه و ساختارهای اجتماعی مختلف آن از مفهوم دین گرفته تا خانواده، طبقه، نژاد، جنایت و بسیاری موارد دیگر می‌پردازد. دامنه جامعه شناسی با ارتباط بین انسان و جامعه آغاز می‌شود.
بیشتر به سمت نهادهای اجتماعی که بر زندگی ما تأثیر می‌گذارد و عواملی که بر عملکرد صحیح این نهادها مسلط هستند گسترش می‌یابد. این برنامه توضیح می‌دهد که چگونه انسان‌ها این نهادها را ساخته‌اند، چگونه آنها را درک می‌کنند و نقشی که در زندگی ما ایفا می‌کنند چیست.

نظریه های جامعه شناسی

همان‌طور که سایر نظریه‌های علمی، جهان را توضیح می‌دهند، نظریه‌های جامعه‌شناختی نیز چارچوبی برای توضیح جهان اجتماعی پیرامون خود در اختیار ما قرار می‌دهد. در زیر چند مورد مهم از نظریه‌های جامعه‌شناسی آورده است:

 • دیدگاه تعاملی
 • تئوری تعارض
 • نظریه کارکردگرایی
 • تئوری جداسازی
 • نظریه انتخاب منطقی
 • نظریه فمینیستی
 • تئوری بازی
 • نظریه انتقادی
 • نظریه تبادل اجتماعی
 • تئوری برچسب زدن

فواید جامعه شناسی

معرفی رشته جامعه شناسی و آینده شغلی آن

شما آموخته‌اید که چگونه مطالعه جامعه شناسی می‌تواند برای شما مفید باشد، اما راه‌های مهمی وجود دارد که حوزه این رشته، جامعه مدرن ما را به عنوان یک کل بهبود می‌بخشد، در زیر 5 مورد از فوائد مهم جامعه‌شناسی آمده است:

نقش و اهمیت نهادهای مختلف اجتماعی را در زندگی یک فرد تحلیل می‌کند

نهادهایی مانند خانواده، ازدواج، خویشاوندی، دین، آموزش و پرورش و غیره هر کدام نقش متمایزی در شکل دادن به زندگی یک فرد و تعاملات اجتماعی آنها دارند.

از نظر دامنه غنی است

جامعه شناسی به عنوان یک رشته دانشگاهی مجموعه‌ای از امکانات و فرصت‌ها را در زمینه جهانی ارائه می‌دهد. درگیر شدن در جامعه شناسی مسیرهای شغلی در زمینه‌های توسعه و برنامه‌ریزی شهری، سیاست‌های عمومی، مدیریت غیرانتفاعی، عدالت کیفری و اجتماعی، فعالیت اجتماعی، گسترش جامعه و بسیاری موارد دیگر را ارائه می‌دهد. “به عنوان یک رشته اصلی باید در آموزش عمومی همه نقش داشته باشد.

به یافتن راه‌حل‌های عملی و بدیع برای مسائل اجتماعی کمک می‌کند

در کنار انبوه پیچیدگی‌های موجود در جامعه، مسائل و اختلافات مختلف اجتماعی نیز در جامعه به وجود می‌آید. فقدان رشته‌ای مانند جامعه شناسی، یافتن راه‌حل‌های مناسب برای این مشکلات را تقریبا غیرممکن می‌کند. اصلاح جامعه بدون داشتن درک صحیح از ساز و کار آن دشوار است.

از روش‌های متمایز و بسیار پاسخگو برای تحقیق استفاده می‌کند

معرفی جامعه شناسی به عنوان یک رشته دانشگاهی نشان دهنده ظهور مطالعه جوامع انسانی به روش‌های سیستماتیک است. این رشته به شیوه‌ها و روش‌های مختلف تحقیق مجهز بوده و تنها رشته‌ای است که به دنبال تحلیل ماهیت و پیچیدگی‌های جوامع بشری می‌گردد.

در بازسازی نگرش ما نسبت به همنوعان مهم است

رشته جامعه‌شناسی بسیاری از جوامع، فرهنگ‌ها، سنت‌ها و رفتارهای آنها را مطالعه می‌کند. همین ماهیت این رشته است که به انسان‌ها کمک می‌کند تا تفاوت‌های یکدیگر را درک و پذیرش واضح‌تری داشته باشند.

چگونه می‌توان وارد رشته جامعه شناسی شد؟

این رشته جز رشته‌های گروه انسانی است. برای قبولی در کنکور این رشته باید دروس ریاضی، زبان و ادبیات فارسی، اقتصاد، روانشناسی و علوم اجتماعی را با درصد بالایی پاسخ دهید.

آینده شغلی جامعه شناسی

اکنون که با جامعه شناسی آشنا شده‌اید، در اینجا خلاصه‌ای از برخی از پروفایل‌های کاری محبوبی که یک جامعه‌شناس می‌تواند در آنها کار کند آورده شده است:

محقق

زمانی که نوبت به حوزه پژوهشی می‌شود، جامعه‌شناسی فرصت‌های بسیار زیادی را ارائه می‌دهد. تعداد زیادی از سازمان‌های دولتی و خصوصی وجود دارند که در زمینه جامعه تحقیق می‌کنند و موضوعاتی را ارائه می‌دهند که تحرکات جامعه را تجزیه‌ و تحلیل می‌کنند. پژوهش نقش ابزاری در شناخت حوزه‌های مختلف علوم اجتماعی دارد.

تحلیلگر سیاست

تحلیلگران سیاست به قانون در سیاست‌گذاری کمک می‌کنند. آنها موضوعات مختلف اجتماعی و سیاسی را بررسی کرده و در فرایندهای سیاست‌گذاری به آنها رسیدگی می‌کنند و سیاست‌های موجود را با تغییرات لازم اصلاح می‌کنند. تحلیلگران سیاست به عنوان پل ارتباطی بین قوه مقننه و مردم عمل می‌کنند.

تحقیقات بازار

یک تحلیلگر تحقیقات بازار، به سازمان‌های خصوصی و دولتی کمک می‌کند. آنها انجام بررسی‌های مؤثر برای یک محصول ارائه می‌دهند و نتایج را به شرکت مربوطه گزارش می‌کنند. همچنین واکنش قومیت‌ها، طبقات اجتماعی، گروه‌های سنی و سایر اقشار مختلف به یک محصول را تحلیل خواهند کرد. مهارت‌های ارتباطی برای این شغل مهم هستند.

کارشناس روابط عمومی

یک متخصص روابط عمومی در بخش شرکتی و دولتی کار و به عنوان رابط بین مشتری و کارفرما عمل می‌کند. یک متخصص روابط عمومی باید مهارت‌های ارتباطی خوبی داشته باشد تا تصویر عمومی خوبی برای یک سازمان ایجاد کند.

مدیر منابع انسانی

یک مدیر منابع انسانی کارکنان یک سازمان را سازماندهی، اداره و استخدام می‌کند. همچنین این شغل سازماندهی نقش‌های مدیریتی و ایفای نقش به عنوان پلی بین کارمند و کارفرما را برعهده دارد.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *