0

شغل سفالگری چه فایده ای برای جامعه دارد؟

شغل سفالگری چه فایده ای برای جامعه دارد؟

سفالگری هنر قدیمی ایرانیان است. این صنعت و هنر زیبا علاوه بر درآمدزایی به عنوان شغل، فواید زیادی برای جامعه و کودکان دارد. در این مقاله سعی داریم فواید شغل سفالگری برای جامعه را بررسی کنیم:

شغل سفالگری چیست

سفال‌های دست ساز همه جا هستند. رستوران‌ها و کافه‌های شهر به سفالگران سفارش می‌کنند تا سفال‌های کاربردی بسازند. بوتیک ‌فروشی‌ها و برخی دیگر، سفال را به‌عنوان یکی از ویژگی‌های جذاب طراحی برجسته می‌کنند. بیشتر مردم لوازم خانگی تولید شده در کارخانه را رد کرده و ماهیت روحی کالاهای دست ساز را دوباره کشف می‌کنند. تعداد فزاینده‌ای از افراد خلاق از کارهای روزانه خود دور می‌شوند تا عصرها مشغول کار با سفال شوند.
این روند چند سالی است که ادامه دارد و افزایش محبوبیت سفال‌های دست ساز هیچ نشانه‌ای از کاهش را نشان نمی‌دهد. در واقع، کاملاً برعکس است.

فایده های شغل سفالگری برای جامعه

بیایید ببینیم چرا علاقه‌مندان به سفالگری در سراسر جهان در حال افزایش است و چه مزایایی می‌تواند برای ما و جامعه داشته باشد. در اینجا 10 مزیت برتر سفالگری آورده شده است.

خلاقیت

بیان کردن خود با خلق چیزی هم فواید جسمی و هم ذهنی دارد. هنر یک خروجی و رهایی از همه اینها ارائه می‌دهد. با سفال می‌توانید چیزی تولید و خود را به نوعی بیان کنید.

چشم‌انداز خوش‌بینانه را افزایش می‌دهد

سفال باعث بهبود جریان و خودانگیختگی می‌شود، خروجی برای غم و اندوه را فراهم می‌کند و به شما در شناسایی خود کمک خواهد کرد، اعتماد به نفس و عزت نفس شما را نیز تقویت می‌کند.

بهبود تمرکز

سفالگری به شما امکان می‌دهد از نگرانی‌های زندگی فرار کنید و تمرکزتان را به سمت خلقت خود تغییر دهید. در طول این فرایند، تأثیرات بیرونی روی کار شما تأثیر نمی‌گذارد، بنابراین زمان خود را به خلق یک شی اختصاص می‌دهید. توانایی تمرکز کامل روی چیزی، به ذهن کمک می‌کند تا آرام شود و گسترش یابد.

کاوش و آزمایش

سفالگری به شما کمک می‌کند تا خلاقیت خود را بیان کنید. اساساً این است که چه کسی هستیم و چگونه با خود و محیط ارتباط برقرار می‌کنیم. این یک راه خوب برای افراد در هر سنی است تا کارهایی را که می‌توانند انجام دهند کشف کنند. ممکن است خلاق‌تر از آن چیزی باشید که فکر می‌کنید و هیچ راه درست یا غلطی در سفالگری وجود ندارد.

استرس را کاهش می‌دهد

دستان ما دریچه‌ای برای خلاقیت هستند، حس لامسه از اهمیت بالایی برخوردار است. هنگام ساخت سفال، تمرکز زیادی لازم است، بنابراین حواس‌پرتی‌های بیرون کاهش می‌یابد و دیگر استرسی به شما وارد نمی‌شود.
دست‌ها، مچ‌ها و بازوها را تقویت می‌کند: حرکت ساخت سفال برای دست‌ها، مچ‌ها و بازوها ملایم و در عین حال تقویت‌کننده است. این می‌تواند برای کسانی که مستعد ابتلا به آرتروز در دست هستند مفید باشد، زیرا باعث افزایش حرکت و مهارت مفاصل می‌شود.

جامعه پذیری را تقویت می‌کند

سفالگری، فعالیت ذهنی را به همان اندازه  فعالیت فیزیکی تحریک می‌کند. اغلب سرگرمی خوبی برای کسانی است که ترجیح می‌دهند انرژی خود را در داخل محیطی صرف کنند. با این حال، در حین شرکت در سفالگری گروهی، می‌توان با اطمینان خاطر با سایر سفالگران معاشرت کرد.

یک مسکن طبیعی

استرس اغلب می‌تواند منجر به احساس درد و ناراحتی شود. از آنجایی که سفالگری یک سرگرمی شناخته شده برای کاهش استرس و افزایش عزت نفس است، درد ناشی از استرس ممکن است هنگام شرکت در سفالگرب کاهش یابد.

خاطرات را ثبت می‌کند

شغل سفالگری چه فایده ای برای جامعه دارد؟

حفاری‌های باستان شناسی به دلیل بازیابی آثار باستانی از تمدن‌های گذشته شناخته شده است. برخی از آثار باستانی که به خوبی حفظ شده‌اند، که اغلب هزاران سال باقی مانده‌اند، آثار سفالی هستند. به این ترتیب، آثار هنری شما دارای پتانسیل ماندگاری برای همیشه هستند. چه امیدوار باشید که تمدن‌های آینده آن را کشف کرده و در موزه جاودانه کنند یا اگر ترجیح می‌دهید آن را در سرسرای خانه‌تان بگذارید، دیدن این خلقت در شکل نهایی‌اش به عنوان یادآوری از دستاوردهای شما خواهد بود.

بهبود کیفیت زندگی

هنر یک سرگرمی مهم برای ابراز وجود است. این یک راه خوب برای ارتباط با خود از طریق گسترش بدن و ذهن است. شروع به خلاقیت‌های جدید، یادگیری تکنیک‌های جدید و تکمیل خلاقیت‌های شما، می‌تواند به تعهد مادام‌العمر یادگیری و حفظ یک سرگرمی سازنده کمک کند.

فواید سفالگری برای کودکان

صرف نظر از فواید سفالگری در جامعه، سفالگری مزایای گسترده‌ای دارد. هنگامی که کودکان به بازی با خاک و آفرینش می‌پردازند، تأثیرات مثبت بیشتری برای آنها به وجود می‌آید. مطمئناً شما می‌دانید که خلق هنر، به ویژه خلاقیت سفالگری، می‌تواند به طور جدی برای فرزندان شما مفید باشد. در زیر 10 مزیت سفالگری برای کودکان آمده است:

رشد مهارت‌های حرکتی: به تمام آن کوبیدن، مشتمال دادن، صاف کردن، پاره کردن، فشار دادن، خم شدن، پیچیدن و … فکر کنید که تمرین مهارت‌های حرکتی زیادی است!

درمان لمسی: ماهیت لمسی می‌تواند راهی فیزیکی برای کودکان و رهاسازی احساسات و کاهش استرس باشد.

نوآوری در بزرگسالی: مشارکت کودکان در خلقت منجر به نوآوری در بزرگسالی می‌شود.

عزت نفس: خاک رس به راحتی قابل جابه‌جایی و شکل دادن است. استفاده از آن باعث می‌شود کودکان احساس مسئولیت کنند که می‌تواند به اعتماد به نفس بیشتر در برقراری ارتباط افکارشان منجر شود.

نظم و انضباط: در مورد سفالگری قوانینی وجود دارد، در این راه کودکان یاد می‌گیرند که جزئیات کوچک تفاوت بزرگی ایجاد می‌کند و استفاده از چرخ سفالگری برقی نیز به مهارت نیاز دارد.

بهبود رشد حسی: کلاس‌های سفال به آرامی حس کودکان را تحریک می‌کنند که برای رشد حسی عالی است. سفال به کودکان اجازه می‌دهد تا اطلاعات را با سرعت خود جذب کنند.

عیب یابی: ساختن با خاک رس به معنای مقابله با گرانش و خواص منحصر به فرد خاک رس است که مهارت‌های حل مسئله را افزایش می‌دهد.

تفکر خارج از چارچوب: تصور می‌شود که اکتشاف خلاق، سیم کشی مجدد مغز را تشویق می‌کند. این می‌تواند بعداً به تفکر خارج از چارچوب تبدیل شود.

بیان: کودکان می‌توانند تخیل را به هر شکلی بیان کنند. این بیان با عزت نفس و همچنین تقویت مهارت‌های ارتباطی به روش‌های جدید مرتبط است.

غرور و موفقیت: بچه‌ها با گلی خام و بدون شکل شروع می‌کنند و از آن یک شی می‌سازند. بیانی از خلقت آنها که ماندگار است. لحظه شگفت‌انگیز و غرور آفرین.

سفال درمانی چیست؟

خاک رس فواید درمانی زیادی دارد و یک ماده زنده است. دارای انرژی، بافت و دما است. قالب گیری خاک رس یک تجربه لمسی و حسی است که زمینه ساز آرامش بوده و برای روح مفید است. مانند باغبانی، سفالگری نیز فعالیتی است که به شما امکان می‌دهد از کثیف شدن و ارتباط مجدد با زمین لذت ببرید.

هنرمند محلی و تسهیل کننده روش Arte Sentido، خاویر هرنان روبینشتاین، توضیح می‌دهد: وقتی با خاک رس تماس می‌گیرید، دیالوگی شکل می‌گیرد. مثل هر دیالوگ، شما گوش می‌دهید، می‌پرسید و پاسخ می‌دهید، اما این کار را به زبان خودتان انجام می‌دهید، با لمس کردن یا با فشردن، نوازش و نواختن، به گل می‌گویید که چه احساسی دارید و چه فکر می‌کنید. دید بیرونی خاموش می‌شود و فارغ از دنیای اطراف و بدون دغدغه ذهنی، اجازه می‌دهید که ذهنتان آزاد باشد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *