0

بازاریابی چیست و به چه عواملی بستگی دارد؟

بازاریابی چیست و به چه عواملی بستگی دارد؟

حتماً در میان صحبت‌های روزانه خود و اطرافیانتان کلمه بازاریابی به گوشتان خورده است. یا حتی اگر برای اولین بار این کلمه را شنیده باشید برایتان سؤال پیش آید که بازاریابی چیست؟ در این مقاله سعی داریم معنی آن را برای شما شرح دهیم. با ما همراه باشید:

بهترین تعریف بازاریابی

بازاریابی فرایند جذب مشتری یا مشتریان بالقوه و علاقه‌مند به محصولات و خدمات شما است. کلمه کلیدی در این تعریف “فرایند” است. بازاریابی شامل تحقیق، ارتقاء، فروش و توزیع محصولات یا خدمات شما است.

امروزه بازاریابی چیزی است که هر شرکت و سازمانی باید در استراتژی رشد خود پیاده سازی کند. بسیاری از شرکت‌ها از تکنیک‌های بازاریابی برای دستیابی به اهداف خود استفاده می‌کنند. زیرا آنها برای ارتقاء و افزایش فروش محصول یا خدمات خود تلاش می‌کنند. این روزها، بازاریابی یکی از جنبه‌های اصلی مشاغل است.

بازاریابی به چه عواملی بستگی دارد؟

بازاریابی به عنوان یک حرفه، شامل تمام اقداماتی است که یک شرکت برای جلب مشتریان انجام می‌دهد و روابط با آنها را حفظ می‌کند. شبکه سازی با مشتری‌های بالقوه یا گذشته بخشی از این کار نیز هست و ممکن است شامل نوشتن ایمیل‌های تشکر، بازی گلف با مشتری‌های آینده‌نگر، پاسخ سریع تماس‌ها و پیام‌ها و ملاقات با مشتری برای قهوه یا وعده غذایی باشد.

محصول، قیمت، مکان و ترویج چهار عامل کلیدی بازاریابی است. این چهار کلید ترکیبی برای یک شرکت و بازاریابی یک محصول یا خدمات بسیار مهم است. نیل بوردن ایده ترکیب بازاریابی و مفهوم چهار کلید را در دهه 1950 محبوب کرد.

تولید – محصول

بیایید بگوییم که شما ایده‌ای را برای محصولی که می‌خواهید تجارت شما را بفروشد، ارائه می‌دهید. حرکت بعد چیست؟ اگر تازه شروع به فروش آن کنید، احتمالاً موفق نخواهید بود.

در عوض، شما به تیم بازاریابی خود نیاز دارید تا تحقیقات بازار را انجام داده و به برخی از سؤالات مهم پاسخ دهند: مخاطب هدف شما کیست؟ آیا بازار مناسب این محصول وجود دارد؟ چه پیام رسانی باعث افزایش فروش محصول می‌گردد؟ روی کدام سیستم‌عامل‌ها انجام شود؟ چگونه توسعه دهندگان محصول باید محصول را برای افزایش موفقیت اصلاح کنند؟ گروه‌های متمرکز درباره محصول چه فکری می‌کنند و چه سؤال یا تردیدهایی دارند؟

قیمت

قیمت، میزان فروش محصول این شرکت را نشان می‌دهد. هنگام تعیین قیمت، شرکت‌ها باید قیمت واحد، هزینه‌های بازاریابی و هزینه‌های توزیع را در نظر بگیرند. تیم بازاریابی شما قیمت محصولات رقبا را بررسی می‌کند، یا به طور رندوم در جامعه نظرسنجی انجام می‌دهند تا میزان قیمت مورد نظر مشتری‌ها را به دست آورند.

اگر قیمت بسیار بالا باشد، مشتریان خود را از دست خواهید داد. اگر قیمت خیلی کم باشد، ممکن است بیشتر از آنچه به دست می‌آورید از دست بدهید و در واقع هزینه‌ها بیشتر از فروش باشد. خوشبختانه، بازاریابان می‌توانند از تحقیقات، تجزیه و تحلیل مصرف کننده برای سنجش دامنه قیمت مناسب استفاده کنند.

مکان

بازاریابی همه چیز در مورد قرار دادن چیزی در مکان مناسب و در زمان مناسب است و این امر برای تحقیق و بررسی یک از مکان برای تبدیل شدن به چشم انداز برای مشتریان بسیار مهم است.

بسیار مهم است که بخش بازاریابی شما از تجزیه و تحلیل مصرف کنندگان محصولات استفاده کند تا پیشنهادهایی را برای چگونگی و مکان فروش محصول ارائه دهد. شاید آنها معتقدند که یک سایت تجارت الکترونیک بهتر از یک مکان خرده فروشی یا برعکس کار می‌کند. یا شاید آنها بتوانند بینش‌هایی را ارائه دهند که در آن مکان‌ها برای فروش محصول شما، مناسب‌ترین باشد.

ترویج

ترویج، کمپین ارتباطات یکپارچه بازاریابی است. ترویج شامل فعالیت‌های متنوعی از جمله تبلیغات، فروش، تبلیغات فروش، روابط عمومی، بازاریابی مستقیم، حمایت مالی و بازاریابی چریکی است.

تبلیغات بسته به اینکه در چه مرحله‌ای از چرخه عمر محصول قرار دارد متفاوت است. بازاریابان می‌دانند که مصرف کنندگان قیمت و توزیع محصول را با کیفیت آن مرتبط می‌کنند و هنگام تدوین استراتژی کلی بازاریابی، این موضوع را در نظر می‌گیرند.

انواع بازاریابی

بازاریابی چیست و به چه عواملی بستگی دارد؟

جایی که کمپین‌های بازاریابی شما قرار دارند، کاملاً به جایی که مشتریان شما وقت خود را می‌گذرانند بستگی دارد. این وظیفه شماست که تحقیقات بازار را انجام دهید. این امر تعیین می‌کند کدام نوع بازاریابی و کدام ترکیب از ابزارهای موجود در هر نوع برای ساختن برند شما بهترین است. در اینجا چندین نوع بازاریابی وجود دارد که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند:

بازاریابی اینترنتی

این نوع بازاریابی با الهام از یک کمپین محصول Excedrin که به‌صورت آنلاین برگزار شد، رواج یافت. به دلیل وجود تبلیغات در کل اینترنت، حضور در آن به خودی خود نوعی بازاریابی است.

بهینه سازی موتور جستجو

به طور خلاصه “SEO”، روند بهینه سازی محتوا در یک وب سایت است به طوری که در نتایج موتور جستجو ظاهر می‌شود. این توسط بازاریابان برای جذب افرادی که در اینترنت جستجو می‌کنند استفاده می‌شود که دلالت بر یادگیری در مورد یک صنعت خاص دارند.

 وبلاگ

وبلاگ‌ها دیگر منحصر به نویسنده فردی نیستند. اکنون مارکت‌ها وبلاگ‌هایی را منتشر می‌کنند تا در مورد صنعت خود بنویسند و علاقه مشتریان بالقوه‌ای را که برای اطلاعات در اینترنت مرور می‌کنند، پرورش دهند.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

مشاغل می‌توانند از فیس بوک، اینستاگرام، توییتر، لینکدین و شبکه‌های اجتماعی مشابه استفاده کنند تا تجارت خود را معرفی نمایند.

بازاریابی چاپی: امروزه مشاغل، تجارت خود را در روزنامه و مجلات نیز در معرض دید مردم قرار می‌دهند. تراکت نیز نوعی بازاریابی چاپی است.

بازاریابی موتور جستجو

این نوع بازاریابی کمی متفاوت از سئو است که در بالا توضیح داده شد. اکنون مشاغل می‌توانند پیوندهایی را در صفحات شاخص خود قرار دهند که در معرض دید مخاطب قرار می‌گیرند.(این مفهومی به نام “پرداخت در هر کلیک” است)

بازاریابی ویدئویی

امروزه بازاریابان پول زیادی را برای ایجاد و انتشار انواع فیلم‌های سرگرم کننده و آموزشی می‌دهند. کلیپ‌های تبلیغاتی جز این دسته هستند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *